08 sep 2026

AFM-blog: ‘automatisch sparen zou de norm moeten zijn’

Eén op de vijf Nederlandse huishoudens heeft minder dan 1.000 euro op de spaarrekening staan, schrijft Eva-Lotte Bakker, hoofd Markttoegang financiële dienstverleners bij de AFM, in een persoonlijke blog. Zonder buffer kunnen huishoudens onverwachte tegenvallers, van een kapotte telefoon tot inkomensonzekerheid, niet opvangen.

De AFM wil samen met partijen als Wijzer in geldzaken en Stichting Financieel Gezond Nederland (SFGN) 500.000 mensen zonder spaarbuffer helpen minimaal 1.000 euro op te bouwen. Bakker wijst op initiatieven zoals de campagne Betaal Jezelf Eerst, waarbij consumenten direct na ontvangst van hun inkomen een bedrag opzijzetten in plaats van te sparen met wat er aan het eind van de maand overblijft.

Ze pleit daarnaast voor een omkering van de standaardinstelling: automatisch sparen zou volgens haar de norm moeten worden, waarbij consumenten er zelf bewust voor kunnen kiezen om dat niet te doen. Ook noemt ze salarissparen, waarbij een deel van het loon automatisch naar een spaarrekening gaat, als veelbelovend initiatief dat SFGN samen met werkgevers onderzoekt.

Link naar artikel: https://www.afm.nl/nl-nl/sector/actueel/2026/sep/art-blog-bakker

Delen

Meer berichten